Programy kapitałowe

Pracownicze programy kapitałowe powstały w 2018 roku z myślą o zabezpieczeniu emerytalnych świadczeń pracowników. Środki te mają charakter prywatny, ale też obowiązkowy. Wypłacane są pracownikowi, gdy ten osiągnie ustawowo ustalony wiek emerytalny, a w razie śmierci podatnika PPK jest dziedziczny. Warto wiedzieć, że składka jest odprowadzana zarówno przez pracodawcę, jak i pracownika. Są one uzależnione od dochodów, także dodatkowych chęci podatników. 

 

Kogo należy objąć programy kapitałowe?

Programy kapitałowe dotyczą każdego pełnoletniego pracownika wykonującego pracę na zasadzie umowy o pracę, zlecenie, a także dzieło. Pracowniczym planem kapitałowym należy objąć także pełnoletnich pracowników, którzy wykonują pracę nakładczą, członków spółdzielni rolniczych czy członków rad nadzorczych. Jednak spis instytucji, które mogą prowadzić  PPK, jest określony. Dokonywać tego może zakład ubezpieczeń, towarzystwa emerytalne, a także funduszy inwestycyjnych. 

programy kapitałowe

Wzmocniona ochrona

Programy kapitałowe to nie jedyna forma zabezpieczenia funduszy. Aby mieć pewność, że sytuacje losowe nie wpłyną na stabilność finansową podatnika, może on się zdecydować na inne formy ubezpieczenia. Przykładem jest polisa na życie, ubezpieczenie samochodu, majątku lub mienia. Ponadto banki oferują różne lokaty czy usługi oszczędnościowe, które mają na celu zabezpieczenie przyszłości. Taka forma zabezpieczenia gwarantuje wypłacenie środków potrzebnych na naprawę, ratowanie zdrowia lub pomaga rodzinie po stracie bliskiej osoby.  

Aby dowiedzieć się więcej, kliknij ten link: https://phinance.pl/

About the author