Księgowość spółki akcyjnej

Spółka akcyjna to rodzaj wolnorynkowej spółki kapitałowej, opierającej się na obiegu posiadanych przez akcjonariuszy akcji. Na kapitał zakładowy składają się wkłady założycieli, którzy są jednocześnie współwłaścicielami spółki. Polskie spółki akcyjne działają na podstawie Kodeksu Spółek Handlowych, natomiast wcześniej były regulowane przez Kodeks Handlowy. Kapitał zakładowy rozdzielany jest na akcje o równej wartości, które mogą być kupowane i sprzedawane na giełdzie. A jak działa księgowość spółki akcyjnej?

Działanie Księgowość spółki akcyjnej

Spółki akcyjne to zazwyczaj duże podmioty działające na rynku. Księgowość spółki akcyjnej musi być prowadzona bardzo dokładnie i profesjonalnie, ponieważ pełne księgi rachunkowe nie należą do najłatwiejszych w prowadzeniu. Potrzebna jest tu wyjątkowa skrupulatność, każda operacja dotycząca majątku firmy musi być ewidencjonowana. Księgowość spółki akcyjnej prowadzi również księgę akcyjną, w której wymienione są akcje, ich właściciele i rodzaje, a wszelkie zapisy w księgach muszą pokrywać się z kapitałem.

Księgowość spółki akcyjnej

Czym jeszcze zajmuje się księgowość?

Księgowość spółki akcyjnej odpowiada również za utworzenie kapitału zapasowego, w razie gdyby spółka odnotowała więcej rocznych strat niż zysków. Każda, nawet najmniejsza operacja gospodarcza musi być dokładnie zapisana, nawet wypłata środków z konta firmowego do kasy, oprócz tego cała działalność firmy musi być dostępna do wglądu. Dlatego dokładność jest tutaj tak kluczowa, prowadzeniem Księgowość spółki akcyjnej musi zająć się osoba z doświadczeniem, która wie, jak prowadzić pełną księgowość. Zobacz https://cksk.pl/ksiegowosc-spolki-akcyjnej/

About the author