Rozliczenie gewerby

Gewerbe, jest firmą jednoosobową działającą na terenie naszego zachodniego sąsiada, Niemiec. Działa ona w branży handlowej, przemysłowej, usługowej oraz tej związanej z rzemiosłem. Jest to opcja, którą często wybierają polacy, mieszkający w Niemczech. Warto wspomnieć, że prowadzenie jednoosobowej firmy wiąże się z odpowiedzialnością oraz sumiennością wykonywanych działań. 

Rozliczenie gewerby

Kto może założyć Gewerbe?

Działalność jednoosobową może założyć każdy kto ma ukończone 18 lat. Jednak ważnym aspektem jest posiadanie dobrego pomysłu na biznes oraz wytrwałości w dążeniu do jego realizacji. Aby jednak ubiegać się o taką działalność powinniśmy mieć na uwadzę fakt, że prawo niemieckie może różnić się od prawa polskiego. Podstawowe dokumenty, które należy złożyć w urzędzie ds. Działalności Gospodarczej to na pewno: kopia dowodu osobistego bądź paszportu, adres zarejestrowania firmy oraz pełnomocnictwo. Jednak każda branża ma swoje wymagania, więc przed pójściem należy przeczytać na stronie internetowej jakie dodatkowe dokumenty dla interesującej nas branży należy przedstawić w urzędzie. 

Rozliczenie gewerby

Za rozliczenie gewerby odpowiada urząd skarbowy w Niemczech, jednak aby działalność jednoosobowa mogła się tak nazywać nie może ona przekraczać pewnej sumy dochodów rocznych tj, 17,5 tysiąca euro oraz jej dochody w przyszłym roku nie przekroczą sumy 50 tysięcy euro. Są to warunki konieczne aby wykonać rozliczenie gewerby. Warto uwzględnić fakt, że rozliczenie gewerby, musi dokonać każdy przedsiębiorca, nawet taki który nie przekroczył kwoty wolnej od podatku, również taki który nie odniósł wystarczających dochodów oraz taki który poniósł straty. 

Rozliczenie gewerby w Polsce następuję po złożeniu deklaracji podatkowej do urzędu skarbowego, dołączeniu dokumentu z uzyskanymi dochodami firmy oraz źródło innych zarobków, również tych otrzymywanych w Polsce. Takie rozliczenie należy składać do 31 lipca danego roku. 

Sprawdź https://www.profito.net.pl/

About the author